Blog

Renk körlüğü hangi mesleklere engel?

Renk körlüğü lensi mülakat ve sağlık raporlarında işe yarar mı? Bu konuda daha önce yaşananlar, yorumlar ve tedavi hakkında bilinmesi gerekenleri size aktarmaya çalışacağız. Nerede satılır, nerden alınır, ChromaGen lens kullanan kısmi renk körü olanların hangi işlerde çalışmalarına izin verilmez konusundaki bilgi ve tecrübelerimize kulak verin.

Laser ameliyatı, ilaç tedavisi, akıllı lens, kök hücre tedavisi, kartal göz opereasyonu, lasik veya hiçbir şekilde renk körlüğünün kalıcı bir tedavi seçeneği yoktur. Tek rehabilite seçeneği dischroma HD renk görme teknolojisi içeren yumşak kontakt lens ve Chromax filter system adındaki ışığı süzen özel camlarla renk körleri %100’e yakın başarıyla renkleri ayırt edebilmekteler.

İşe alımlarda yapılan ön sağlık mülakatlarında yapılan tüm testler hatasız olarak okunabildiğinden pek çok adayı strese sokan renk körlüğü testinden kolayca sıyrılmak mümkündür. Ayrıca lens farkedilir mi? diye endişe etmeye gerek yok çünkü dischroma lensin sadece orta kısmındaki 7mm çapındaki filtre farkedilmesini güçleştiriyor. Lensin toplam büyüklüğü 14.3mm olduğundan filtrenin küçüklüğü dışardan farkedilmesini önlüyor. Güncel Renk körlüğü lens fiyatları için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Renk körlüğü genelde kalıtımsal bir hastalıktır. Ancak bazı durumlarda, direkt olarak kimyasal etkiler, radyasyon, röntgen ve kızıl ötesi ışığa maruz kalmak gibi dış etkenler optik sinirleri tahrip ederek retina hastalıklarına neden olur. Beyin ameliyatları, hiper tansiyon ve şeker hastalıkları renk görmeyi olumsuz etkilemektedir. İnsanlar 50 ile 65 yaş arasında büyük bir çoğunluk yaşlılığa bağlı olarak hafif şiddette kırmızı yeşil renk anomalisi yaşarlar.

Diskromatopsi hangi mesleklere engel?
Tam ve kısmi Renk Körlüğü olanlar; Ordu, Demir yolları, Deniz kuvvetleri, Kara kuvvetleri, Hava kuvvetleri, Hava yolları, Pilot, Uçuş teknisyeni, Kaptan, Denizci, Gemi mühendisi, Gümrük muhafaza, Polislik gibi mesleklere kabul edilmezler. Kasım 2017 de Renk körlüğü olmama şartı; B sınıf ehliyet, amatör silah taşıma selahiyetname ruhsatı ve ilgili meslek gruplarında bir sorun teşkil etmediği için yürürlükten kaldırılmıştır. Ayrıca Renk körleri, Türk Silahlı Kuvvetlerinde Uzman, Subay, Astsubay olarak görev alamazlar, sadece zorunlu askerlik görevlerini tamamlamakla yükümlüdürler.

Renk Körleri Neden Polis Olamıyor?
Polis ve bekçilik görevlerinde renk körü olmanın güvenlik zaafiyeti yaratacağı hususundaki görüş nedeniyle, suçu önleme, suçluları yakalama, suçla mücadele noktasında kolluk kuvvetlerinde kritik durumlarda doğru veriyi aktaramama düşüncesi nedeniyle kabul edilmezler. Türkiye’de İçişleri bakanlığı, emniyet müdürlüğü nezdinde yapılan ön sağlık muayenelerinde yapılan kontrollerde renk körü olduğu anlaşılanlar elenerek mülakata veda ederler. Renk körleri, Özel güvenlik, silahlı özel güvenlik mesleğine kabul edildiği gibi silah taşıma ruhsatı almalarında sakınca yoktur.

Komando adayları fiziksel ve ruhsal yeterlilik bakımından, iç hastalıklar, ortopedi, genel cerrahi, göz, kulak burun boğaz, psikiyatri muayenelerinde yeterli olup komando olur onay raporu almalıdır. Komando olmak istiyorsanız boyunuz en az 1.60 cm, en çok 2.09 cm, gözlerinizde en fazla -3.00 derece miyop göz bozukluğuna müsaade edilmekte, -3.25 derece göz bozukluğu olanlar komando olamaz. Renk körü olanlar zorunlu askerlik hizmetinde komando olabilirler. Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yönetmeliği içerisinde renk körü olan komando olamaz diye bir ibare yer almamaktadır.

Aralık 18, 2021 Renk Körlüğü
About admin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Ara (0541) 466 5339