Blog

Renk Körlüğü Düzeltilebilir mi?

 

 

Renk körlüğünü tamamen tedavi etmek mümkün olmasada renk körlüğü düzeltici cam veya kontakt lenslerle iyileştirme sağlanabiliyor. Özelikle renk görme eksikliği anomali (renk görme zayıflığı) seviyesinde olanlar için rehabilitasyon artık mümkün. Kırmızı yeşil renk körlüğü (Diskromatopsi) hastalığı olanlar özel filtrelerle renkleri ayırt edebilirler.

Renk körlüğünün giderilmesindeki en büyük etken Renk körlüğü seviyesi teşhisidir. Kişinin hangi dalga boyunu göremediği muayene sonucunda belirlendikten sonra uygun filtre uygulanarak renkler hatasız şekilde algılanabilmektedir.

Renk körlüğü tedavisinin olmadığının yazılıp çizilmesinin nedeni çoğu insana saçma gelen tıp literatüründeki tanımlamadan kaynaklanır. Oysa ki tedavinin sözlük anlamı; sağlığı bozulan bireyi sağlığına kavuşturma amaçlı yapılan tıbbi işlemlerin bütünüdür. O halde filtrelerin iyileştirme sağladığı su götürmez bir gerçek iken ”renk körlüğü’nün tedavisi yoktur” demek ne kadar doğru olabilir ki? Tren kullanan bir makinist ikaz ışıklarını gözlük takarak net görebiliyor ve elektrik ustası görmekte zorlandığı renkli kabloları ayırabiliyorsa neyi tartışacağız?

Göz doktoru, gözlükçü, optikçi, optisyen, optometrist, internet üzerinden lens satan, kanun koyucu, iç yönetmelikler ve uzman geçinenler daha renk körlüğünün ne anlama geldiğinden bile maalesef haberdar değiller. Çünkü hiçbir diskromatopsi hastası tamamen renk körü değildir. Ayrıca birkaç ishihara test plakasını okuyamayan bir insana ”kısmi renk körü” yakıştırması son derece elzemdir. Sen kısmi renk körüsün demek bilgi ve bilimden uzak olduğu kadarda mantık dışıdır. Teşhis ve tespitte bulunurken diskromatopsi bulgusunun kırmızı ve yeşil dalga boylarında hesabı yapıldığında aşağıdaki sonuçların ortaya çıktığını duydunuz mu?

Deuteranomaly Nedir?

Deuteranomaly Yeşil Renk körlüğü, başka bir tabirle 500-570 nm aralığındaki dalga boyu frekans bölgesinde yeşil rengin bazı tonlarını görememe anlamına gelmektedir. Deuteranop ise 500 -750 nm aralığını bütününü algılayamayan kişilere denir. Örnek olarak; deuteranomaly renk körleri yeşil trafik lambasını görebilirken deuteranoplar göremezler. Anomali ile anomalop arasındaki küçük sınırın pilotluğa veya gemi kaptanlığına giden yol olduğundan kesin karar verilmeden önce detaylı renk muayenesi yapılması gerektiği yadsınamaz. Deuteranop olan kişiler yeşil yün yumağını kırmızı görürken deuteranomaly olanlar yün yumağı rengini doğru tanımlamaktadır.

 

Ocak 17, 2020 Uncategorized
About admin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Ara (0541) 466 5339